Riikliku vähitõrje tegevuskava avalik arutelu

Sotsiaalministeerium korraldas täna, 21. detsembril kell 11 veebiseminari, kus tutvustati riiklikku vähitõrje tegevuskava aastateks 2021-2030. Tegevuskava tööversioon läheb avalikule konsultatsioonile ning sellele oodatakse tagasisidet 10. jaanuariks 2021.

Sotsiaalministeeriumi, TAI ja Vähiliidu poolt esitletav tegevuskava tutvustav üritus toimub koostöös Tehnopoli ja Connected Health klastriga. Seminaril antakse ülevaade vähitõrje tegevuskava tööversiooni sisust ja koostamisprotsessist. 

Tänase aruetlu järelvaatamine: https://www.tehnopol.ee/vahitorje-tegevuskava-2021-2030/

„Vähihaigusel on Eesti rahva tervisele üha suurem mõju. Igal aastal haigestub Eestis vähki ligikaudu 9000 inimest. Spetsialistide hinnangul saab rohkem kui kolmandikku kõigist vähijuhtudest õigeaegse ennetustegevusega vältida ja varakult avastatud vähki on võimalik ravida,“ üles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Ühe olulise sammuna hakkab haigekassa tulevast aastast rahastama ravikindlustamata inimeste vähi sõeluuringuid, aidates nii vähendada vajaliku vähiravi hilinemist ning sellest tingitud tervisekahju ja enneaegset suremust. Tõhusama ja läbimõeldud vähitõrje suunal on siiski veel pikk tee minna. Laiapindses koostöös valmiv vähitõrje tegevuskava aitab meil üheskoos selleks vajalikke samme astuda.“

Eesti Vähiliidu nõukogu esimehe dr Vahur Valvere sõnul astus Eesti eelmisel aastal Maailma vähideklaratsiooniga liitudes vähivastases võitluses suure sammu edasi. „Valdkonna eksperdina on mul väga hea meel, et hoolimata väga keerulisest ajast on nüüd valmimas tõenduspõhine Eesti vähitõrje tegevuskava, mis hõlmab kõiki vähivastase võitluse suundi alates vähiennetusest ja aktiivravist kuni taastus-, toetus ja elulõpuravini, samuti teadusuuringuid ja eriarstide koolitust,“ ütles dr Valvere.

Vähitõrje tegevuskava on raamistik, mis hõlmab kõiki vähitõrje valdkondi alates ennetusest, diagnostikast ja ravist kuni vähijärgse perioodini inimese elus. Tegevuskava eesmärk on vähijuhtude ja -surmade arvu vähendamine ning vähipatsientide elukvaliteedi parandamine.

Eesti vähiregistri ja surma põhjuste registri andmetel registreeritakse Eestis igal aastal ligikaudu 9000 esmast vähijuhtu ja ligi 4000 vähisurma. Vähk on Eestis enneaegse suremuse põhjusena südameveresoonkonnahaiguste järel teisel kohal. 

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on toetada tipptasemel tervisetehnoloogia ettevõtete teket ja arengut Eestis ning aidata neil jõuda välisturgudele. Tehnopoli üheks fookusvaldkonnaks on tervisetehnoloogia, mille edendamise jaoks asutas Tehnopol EAS-i ja teiste tervisekogukonna liidrite toel Connected Health klastri.  

Tehnopolist juhitav Connected Health klaster ühendab tervisekogukonna ühte ökosüsteemi, toetades sellega ettevõtjate ja teadlaste koosloomel sündinud lahenduste jõudmist inimeste ja tervishoiuasutusteni. Klastri eesmärk on tuua tervishoidu rohkem innovatsiooni ja tuua välja tervise-ettevõtete tegelik potentsiaal.  

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega