TalTechi suvekoolis otsisid tudengid lahendusi reaalsetele e-tervise probleemidele

TalTechi suvekoolis otsisid tudengid lahendusi reaalsetele e-tervise probleemidele

Tervisevaldkonna teemad on viimastel aastatel varasemast enam fookuses olnud ja üha enam tuleb tõdeda, et praeguse ressursiga tulevikus enam teenust vajalikus mahus pakkuda ei saa. Innovaatilised lahendused võivad siin appi tulla. TalTechi korraldatud suvekoolis tuli EIT Digital Master Schooli magistrantidel sel aastal rinda pista just e-tervise probleemide ja neile uuenduslike lahenduste leidmisega.

Suvekool on Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) algatus, mille eesmärgiks on avardada ja aidata kaasa noorte ning alustavate ettevõtjate innovatsioonivõimele Euroopas, toetades seeläbi järelkasvu teket terviseteemadega tegelemisel.

TalTechi e-tervise magistriprogramm korraldab suvekooli teist aastat. Sel aastal keskenduti suvekoolis telemeditsiinile ja kaugteenustele. Suvekooli üks korraldaja, TalTechi projektijuht Barbara Haage ütles, et demograafilised ja ühiskondlikud protsessid on juba varasemalt viidanud kaugteenuste arendamise vajadusele, kuid üleilmne koroonapandeemia on selle veel teravamalt esile toonud, seda eriti olukordades, kus tervishoiuteenuse kättesaadavus tuleb tagada pandeemia või muu kriisisituatsiooni kiuste. “Seetõttu oli tänavusel suvekoolil vastutusrikas roll lisaks lahenduste loomise ärilisele, tehnoloogilisele ja teaduslikule poolele suunata osalejaid panustama ühiskondlikult aktuaalsete probleemide lahendamisse,“ nentis Haage.

Rahvusvahelises suvekoolis arendas uusi digiteenuseid 31 magistranti erinevatest Euroopa ülikoolidest, kellele tervisevaldkonna organisatsioonid – Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Roche Eesti, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) – koostöös ärikiirendiga Health Founders andsid neli ülesannet, millele magistrandid püüdsid lahendusi leida. Tudengid jaotati kuude meeskonda ja igal meeskonnal oli oma mentor, üheks mentoriks oli ka Tehnopoli Connected Health klastri juht Piret Hirv.

Magistrandid otsisid lahendusi, mis muudaks tervishoiuteenuse jätkusuutlikumaks ja inimkesksemaks. Tegeleda tuli ka küsimusega, kuidas kasutada efektiivsemalt olemasolevaid terviseandmeid, et parandada kaugteenuste kättesaadavust ja kasutamist ning võimaldada individuaalset lähenemist tervishoiuteenuse kujunemisel.

Osalevate tiimide seast selgitati välja ka võitja, kelleks osutus meeskond nimega Medpipe. Medpipe pakkus välja mobiilirakenduse, mis on patsientidele toeks proteesimisega seotud taastusravi järgimisel. Rakenduse kaudu saab kasutaja vajalikku infot, jälgida raviarsti soovitusi ja organiseerida arstide vastuvõtuaegu ajajoonel.

Connected Health klastri juht Piret Hirv rõõmustas, et sel aastal oli tähelepanu all niivõrd oluline teema. „Pole kahtlustki, et Eesti tervishoiu valdkond ootab uusi talente ja värskeid ideid. Selleks, et innovatsioon ka kasutusele võetaks, on vaja teha juba varakult koostööd kõikide huvirühmadega,” ütles Hirv. Teadus- ja ärilinnakust Tehnopol juhitud Connected Healthi klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT) on Euroopa juhtivaid digitaalse innovatsiooni ja ettevõtlushariduse organisatsioone. Suvekooli eesmärk on anda üliõpilastele praktiline kogemus väljakutsetest, millega uue ettevõtte loomisel silmitsi seistakse. Osalejateks on peamiselt EIT Digital magistriprogrammi tudengid. EIT suveülikoolide eesmärk on ühendada haridust, teadust ja ettevõtlust. Suvekoole toimub paralleelselt üle Euroopa mitu ning tudengid saavad valida, millise fookusega suvekoolis nad osaleda soovivad. TalTechi avatud ülikool ja e-tervise magistriprogramm korraldasid e-tervisele fokusseeritud suvekooli.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega