Tehnopol toetab Ida-Virumaad: Kohtla-Järve valib taas parimaid lahendusi, mis teevad linna nutikamaks 

Kohtla-Järve on hetkel ainus Ida-Virumaa omavalitsus, mis osaleb teadus- ja ärilinnaku Tehnopol toel innovatsioonikonkursi projektis. Erinevate tehnoloogiaettevõtete nutikate lahenduste testimise toetuseks on ette nähtud 30 000 eurot.  

Eelmise aasta konkursi võitja idufirma go verticu elektrit tootev sein, mis paigaldati kohaliku lasteaia Karuke fassaadile, äratas palju huvi ja oli heaks eeskujuks. Kohtla-Järve linn on otsustanud, et nutikaid lahendusi on linna veelgi tarvis ja 6. aprillil valib konkursikomisjon, kuhu kuuluvad Tehnopoli ja linna esindajad, välja lootustandvad ideed, mis pääsevad järgmisse vooru.  

Innovatsioonikonkursi Ida-Virumaa koordinaatori Olga Kurdovskaja sõnul on Tehnopoli eesmärgiks toetada maailmamuutvat innovatsiooni ja tehnoloogiaettevõtlust. Kohtla-Järve on hea näide ja oleks tore, kui see motiveeriks ka teisi omavalitsusi fondiga liituma. “Oleme kindlad, et see muudab majandusruumi stabiilsemaks ja inimeste elu mugavamaks. Innovatsioonikonkurss on suurepärane võimalus testida oma uuenduslikku lahendust reaalses linnakeskkonnas, kohalikele omavalitsustele aga võimalus lahendada mõned konkreetsed ülesanded elanike hüvanguks, kasutades targa linna elemente,” ütles Kurdovskaja. 

Innovatsioonikonkursile saadeti erinevaid uuenduslikke lahendusi, mis on mõeldud linnakeskkonna mugavamaks, keskkonnasõbralikumaks ja turvalisemaks muutmiseks nii elanike kui külaliste jaoks. Konkursil osalemine on linna jaoks julge samm uute ideede suunas, aga ka nende ettevõtjate suunas, kes sooviks oma uuenduslikke lahendusi linnakeskkonnas testida. 

Kohtla-Järve abilinnapea Riina Ivanova rõhutas enne konkursi algust, et kandidaatidelt oodatakse lahendusi, mis muudaks linnaelanike elu mugavamaks – see puudutab nii sotsiaalsfääri kui ka üldisi linnakeskkonna küsimusi. Konkursile esitatud ideed on põnevad ja inspireerivad.

Kohalike omavalitsuste mure – prügiteema – võib saada lahenduse

Kuidas vähendada tühjade prügiveokite sõitude arvu ja optimeerida jäätmete sorteerimist? Ühe pakkuja lahendus on universaalne konteinermoodul, mida saab paigaldada olemasolevatele jäätmemahutitele. Moodul analüüsib prügikonteineri sisu ning annab tagasisidet konteineri täituvuse ja sinna pandavate jäätmeliikide osas. Saadav info vähendab prügivedajate pooltühje sõite, elimineerib tühisõidud ja harib tarbijat sorteerimiskäitumise osas. Tulemuseks on jäätmete parem kvaliteet, väiksem süsinikujalajälg ja tõenduspõhised andmed jäätmete kohta targale linnale.

Lahendus kasutab kaamerasensorit, mis lihtsustab andmete tõlgendamist. Masinõppe rakendamine määrab lisaks konteineri täituvusele ka selle sisu, samuti selle, kas need konkreetsed jäätmed sobivad sellesse konteinerisse.

Pilvepõhine eelarverakendus: mugav tööriist kõigi omavalitsusteenuste koostööks

Konkursile jõudnud lahenduste hulgas on ka alternatiiv tavapärasele MS Excelile, mida paljud kohalikud omavalitsused kasutavad eelarve planeerimiseks. Oma olemuselt on see lahendus rohkem nagu koostöövahend: eelarvetega saavad samaaegselt töötada kõik osapooled, näiteks omavalitsusjuhist koolidirektorini, sõltumata nende asukohast või kasutatavast seadmest ja tarkvarast.

Eelarvestamise tarkvara võimaldab lisada numbritele kommentaare ja selgitusi, laadida üles alusfaile (näiteks hinnapakkumusi, pilte jm vajalike dokumente) ning jälgida igapäevaselt eelarve täitmist.

Ida-Virumaal kasutab seda tarkvara juba näiteks Narva-Jõesuu linn, Toila ja Alutaguse vald. Harjumaal kasutab eelarveäppi 11 omavalitsust.

Keskkonnasõbralik ja säästlik tänavavalgustus

Üks innovatsioonikonkursil osalev firma sooviks paigaldada Kohtla-Järve linna kaks multifunktsionaalset päikese- ja tuuleenergial töötavat tänavavalgustit koos laadijatega, mis võimaldavad päikeseenergiat salvestada ja öösel kasutada.

Suvel üle jääv elekter müüakse tagasi võrku siis, kui elekter on kõige kallim. Talvel puudujääv elekter ostetakse võrgust siis, kui elekter kõige odavam.

Nutikas ülekäigurada lahendab ohutuse probleemi 

Nutika liiklusinfrastruktuuri arendamise ja tootmisega tegelev ettevõte pakub Kohtla-Järvel testimiseks firma esitoodet, mille eesmärk on tõsta jalakäijate liiklusohutust ülekäiguradadel. 

Lihtsustatult öeldes on tegu modulaarse süsteemiga, mis jälgib erinevate sensorite abil liiklust nii sõidu- kui kõnniteel, et ennetavalt vältida vähekaitstud liiklejate ja sõidukite vahelisi liikluskonflikte. Nutika ülekäiguraja peamiseks ülesandeks on suurendada läheduses olevate liiklejate informeeritust ning hoiatada liiklejaid võimalikest ohuolukordadest. 

Liiklejate tähelepanu ja valvsuse äratamiseks pakub süsteem ülekäiguraja pideva valgustusega foori ja hoiatuseks LED-tulesid. Lisaks kogub süsteem reaalajas liiklus- ja keskkonnaandmeid. 

Sellise nutika ülekäiguraja on ettevõte paigaldanud Tallinnas näiteks teadus- ja ärilinnakusse Tehnopol ning seadmetelt saadavat infot kasutatakse muuhulgas sõidukite liiklustiheduse hindamiseks, kiiruse mõõtmiseks ning kiiruseületamise tuvastamiseks, müratasemete ja teede puhtuse tuvastamiseks bussipeatustel. 

Pakiautomaadid kortermaja seinale? Miks mitte! 

Viimaste aastate reaalsus on näidanud, et inimesed lähevad aktiivselt üle e-ostlemisele. Üks ebamugavustest kulleriga kauba koju toimetamisel on see, et tarneaeg tuleb kullerteenusega kooskõlastada, kuid sageli seisab ostja silmitsi tõsiasjaga, et kuller tuleb kohale, hoiatades sellest otseses mõttes 20 minutit ette. 

C-box on vabakasutusega pakiautomaat (nagu takso – maksab see, kes tellib), mis asub tarbija kodukohas (kortermajade trepimademel) ja toimib muuhulgas ka külmkapitemperatuuril, et sinna saaks ka toidukaupa tellida. 

Päikesepaneelid, uus tasuta katus, mis toodab elektrit ja korduvkasutatavad nõud 

Innovatsioonikonkursile laekunud ideede hulgas on ka elektrit tootva katuse paigaldamine, erinevad lahendused päikesepaneelide kasutamiseks linnaruumis ning ringnõude kasutamine erinevatel üritustel ühekordsete asemel. 

Mis puudutab korteriühistutele tasuta katust, siis teenuse võlu seisneb selles, et vana amortiseerunud katus asendatakse uue päikesepaneelidest katusega, mis võimaldab toota suure osa kortermajale vajalikust energiast maja katusel ning on samas stabiilsem ja soodsam, kui võrgust ostetud energia. 

Veel üks idee on päikesest elektrit tootev autovarjualune, mille abil saab lisada auto parklale kaks lisafunktsionaalsust – varjualune autole kuuma suvepäikse eest ning samas vihma-lume eest – ning elektri tootmise võimekus kõrval olevale hoonele või varjualuse all parkivale elektriautole. 

Samuti konkursil osalenud ettevõte loob üle-eestilist korduskasutatavate toidukarpide ja joogitopside ringlussüsteemi, et vähendada ühekorrapakenditest tekkivat prügi. Ringnõud ringlevad nii erinevates toidukohtades kui ka nn kinnistes süsteemides nagu koolid, tehased, haiglad, ja muud sotsiaalasutused. 

Nagu eelpool mainitud, valitakse 6. aprillil välja need ideed, mis pääsevad teise vooru ning aprilli lõpus kuulutatakse välja konkursi võitjad. 

Järgmine taotlusvoor avaneb augustis. Lisateavet Kohtla-Järve innovatsioonifondi kohta leiab aadressilt: innovatsioonifond.tehnopol.ee/kohtla-jarve/ 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega