Terje Peetso: õige aeg rääkida innovatsioonist

Terje Peetso: õige aeg rääkida innovatsioonist

Tallinnas toimunud Health Tech Living Lab Summitil otsiti vastuseid küsimustele, kuidas innovatsiooni ellu viia, kuid seejuures ressursse hoida ja targasti kasutada. Kuna konverentsi formaat muutus valitsuse kehtestatud eriolukorra tõttu loetud tunnid enne ürituse toimumist ning üritusest sai webinar, nentis Terje Peetso Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, et just nüüd on õige aeg rääkida innovatsioonist.

„Selgelt on näha, et vajadus innovatiivsete lahenduste järgi võib tulla igal ajal ning siis on hea, kui innovatsioon juba võtta,“ nentis ta.

„Kuigi haigla näited on digitaalsed, ei pea innovatsioon alati olema digitaalsel kujul, mõnikord piisab mõne tegevuse muutmisest, mis uudse tulemuse toob,“ tõi Peetso välja.

Peetso tõi välja kaheksa punkti, mida tuleb innovatsiooni loomisel haigla keskkonnas silmas pidada: „Esmalt tuleb määratleda vajadus või probleem. Probleemi on sageli lihtsam kirjeldada kui vajadust või lahendust, tihti ei teatagi, mis see lahendus võiks olla.

Head mõtted või sõnastatud vajadused ei jõua kuskile ilma korraliku plaanita. Haiglas on alati kiire ning on raske leida aega täiendavateks ülesanneteks – planeerimine on siin võtmeküsimus. Lisaks ajale tuleb arvestada ka teiste ressurssidega, näiteks inimesed või rahastus.

Arendusprotsessis on oluline, et kogu aeg oleks sellesse kaasatud ka lõppkasutajad, kes on sõnastanud probleemi või vajaduse. Kõike ei pea uuesti arendama ja välja mõtlema, võib olla on juba midagi sobivat olemas, et ei peaks taas ise ratast leiutama.

Kui on võimalik testida, näiteks prototüüpi, on see oluline vigade leidmisel, kuid haigla keskkonnas võib testimine olla keeruline. Ühest küljest on haigla hea näide eluslaborist, kuid patsientide ohutus peab olema garanteeritud. Mõelge patsientidele ning sellele, kui suur peab kontrollgrupp olema.“

„Pange ka kirja, mis testimise jooksul juhtus ning analüüsige tulemusi, sest need sammud on järgmiste tegevuste alused. Võtke tulemused kasutusse, need ei tohiks unustusse vajuda. Kui olete kõik eelmised sammud läbi teinud, siis oleks ju raiskamine tulemusi mitte kasutada. Levitage tulemusi, et teised saaksid neist õppida ning et innovatsioon jõuaks laiemasse kasutusse. Saame õppida ka ebaõnnestumistest,“ soovitas ta.

Rääkides kogemustest ja õppetundidest, tõi Peetso välja, et hea projektijuht on ülimalt väärtuslik. „Kui leiate inimese, kes tunneb tervisevaldkonda, partnerite vajadusi ning oskab selle kõik efektiivselt plaani panna, siis see on edu võti,“ kinnitas Peetso tuginedes Põhja-Eesti regionaalhaiglas läbi viidud projektidele. „Nõustun ka sellega, et vajalik on strateegiline tugi. Mitte tingimata poliitiline, vaid strateegiline – mõnikord asjad ei juhtu ilma kõikide osapoolte osaluseta. Vajame näiteks strandardiseerimisi või ühiseid arusaamasid,“ lisas ta.

Põhja-Eesti Regionaalhaiglal on hetkel käsil projekt, mis tegeleb insuldipatsiendi teekonnaga. Selle puhul tõi Peetso välja, et ressursside jaotamiseks on oluline ülesannete jagamine.

Vaata webinari:

https://www.facebook.com/tehnopol/videos/232361688155438/

Health Tech Living Lab Summitit korraldas Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel teadus- ja ärilinnak Tehnopol.

Baltikumi suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele, pakkudes lahendusi ärikinnisvarast kuni -arendusteenusteni. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol üheks fookusvaldkonnaks on tervisetehnoloogia, mille toeks loodud Connected Health klaster ühendab kõik tervisevaldkonna osalised ühte tervikliku ökosüsteemi. Klastri tegevus loob väärtust nii terviseteenuste osutajatele, tervisetehnoloogia ettevõtetele kui ka teistele valdkonnaga seotud huvigruppidele. Klastri abil toimuvad siseriiklikud koostööprojektid ja eksporditakse tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega