Tervisekogukonna kärajatel tuleb juttu Eesti e-tervisest

Tervisekogukonna Kärajad tuleb ka sellel aastal! 8. septembril Vihula mõisas toimuval üritusel tulevad arutamise alla põnevad teemad ja küsimused digitervisest.

Tervisekogukonna mõttetalgutel arutatakse sel korral küsimusi, mis on olulised eesti digitervise arengu seisukohalt ja tähtsad ka tehnoloogiaettevõtete jaoks:

  • Mis suunas liigub Eesti e-tervis järgmise kümnendi jooksul?
  • Kuidas tuua digilahendused meie igapäevaellu võimalikult nutikalt ning toetada ja hoida inimeste heaolu, kasutades selleks digilahendusi?
  • Kuidas seda teha erinevate sidusrühmade koostöös ja milline roll on tehnoloogiaettevõtetel?

Tule räägi ning mõtle kaasa, ikka selleks, et ühiselt luua toimiv ja uuenduslik keskkond.

Toimumiskoht ja osalemine

Üritus toimub 8. septembril kella 10.00–16.00 Vihula mõisas. Kogunemine algab kell 9.30 ja sisukas päevaprogramm kell 10.00.

Osalemiseks, nii kohapeal kui üle veebi, tuleb lunastada pääse Fientast. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ja Connected Health klastri liikmetele ning partneritele ja üliõpilastele on üritus tasuta, teistele pääse 125 €+KM.

Ettekanded

Päeva juhatab sisse tervise- ja tööministri Tanel Kiige videotervitus

“COVID kriis – kas e-tervises uute võimaluste looja või mahajäämuse süvendaja?”. Kalle Killar, Sotsiaalministeerium

Inspiratsioonijutud: “DiGA fast track: Germany’s new approach for prescribing digital health”. Victor Stephani, HelloBetter. Ettekanne on inglise keeles

“Tervisekassa tulevikuvisioon – kuidas jõuda innovaatiliste lahenduste rakendamiseni tervishoius?”. Kitty Kubo, Tervisekassa

“Kuidas vähendada retseptiäppide kättesaadavuse ebavõrdsust?”. Katrina Laks, Migrevention

Töötuba, kus kõik osalejad, nii kohapeal kui veebis, saavad kaasa rääkida

Inspiratsioonijutud: “How to break through to the market? Experience with DIGA platform”. Sebastian Eckl, ProCarement. Ettekanne on inglise keeles

“Kuidas viia terviserakendused nutika tarbijani? Terviserakenduste hindaja kui uus rakenduste kvaliteedimärk”. Maarja-Liis Elland, TalTech

Arutelu riigi ja ettevõtete rollist e-tervise arendamisel. Arutelus osalevad Kitty Kubo, Kalle Killar, Katrina Laks ja Tõnu Esko. Arutelule järgnevad ettevõtjatepoolsed ettepanekud

Esinejad

Päeva modereerib Kristin Parts Speaksmartist.

Kristin Parts on moderaator, kes tänu üle kümne aastasele väitluskogemusele on oskuslik argumenteeritud aruteludele suunaja. Lisaks töötab ta ka SpeakSmarti argumenteerimisoskuste koolitajana, on juhtinud mitme ettevõtte SpeakSmartClubi, korraldanud ja juhtinud lugematul hulgal üritusi ning osalenud show-väitlustel ning läbi viinud töötubasid ja arutelusid. Kristinil on õigusteaduse bakalaureusekraad Tartu Ülikoolist ning ta töötab SpeakSmart omaniku MTÜ Eesti Väitlusseltsi tegevjuhina.

Kalle Killar on viimased kolm aastat töötanud Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooniasekantslerina, tema vastutusel on nii riigieelarveliste kui välisvahendite planeerimine kui ka e-teenuste arendamine tervise, töö ja sotsiaalvallas. Eelnevalt on töötanud nii erasektoris kui avalikus sektoris ning samuti rahvusvahelistes organisatsioonides, sh Euroopa Komisjonis Brüsselis, ning Londonis panganduses.

Katrina Laks on digitaalse peavalukliiniku Migrevention kaasasutaja, ta on elanud migreeniga juba 15 aastat. Toetudes valdkondlikele tippspetsialistidele ja enda kogemusele, on ta võtnud oma missiooniks parandada peavalu käes kannatajate elu kvaliteeti. Õppides läbi enda ja teiste valu, soovib Katrina teha tõenduspõhise peavalu ravi kättesaadavaks kõigile.

Kitty Kubo on olnud Tervisekassa innovatsioonijuht pea kolm aastat. Tema eestvedamisel on hoo sisse saanud kaugteenuste arendamine ja kasutuselevõtt tervishoius: perearstide töölaual on kliiniliste otsuste tugisüsteem, rahastatakse kaugvastuvõtte ja -teraapiaid, neli kaugteenuste näidisprojekti sillutavad teed täiesti uutele kaugteenus- ja tasumudelitele. Kitty on tervishoius innovatsioonile hoogu andnud viimased kümme aastat. Tema sulest on tulnud Eesti esimene tervisesüsteemi innovatsioonistrateegia „Teadus ja innovatsioon tervise teenistusse“, ta on juhtinud riikliku personaalmeditsiini projekti ettevalmistusi sotsiaalministeeriumis ning viinud ellu enda poolt loodud tervishoiu vajadusepõhiseid innovatsiooniprogramme Connected Health klastris, millest on välja kasvanud mitmeid initsiatiive ja iduettevõtteid.

Maarja-Liis Elland on TalTech E-meditsiini keskuse e-tervise analüütik. Ta on läbinud tervishoiutehnoloogia magistriõppe ning 2014. aastast olnud tegev mitmetes digitervise projektides ja ettevõtetes (Cognuse, LabToWellness, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, TalTech). TalTechis on ta olnud osaline Health Sense projektis, kaugteenuste näidisprojektide konkursil ning Terviserakenduste Hindaja väljatöötamisel. Sellest sügisest pühendub ta Terviserakenduste Hindaja projekti elluviimisele.

Victor Stephani juhib vaimse tervise iduettevõtet HelloBetter. Varasemalt on ta pikalt uurinud e-tervise ja globaalse tervise valdkondi, töötades teadlasena Berliini Tehnikaülikoolis. Oma doktoritöös keskendus ta digitervisele Aafrikas. Ta nõustas ka Saksamaa terviseministeeriumit seoses teaduslike nõuetega, mida tuleb järgida digitervise rakenduste kasutuselevõtuks.

Sebastian Eckl on ProCarementi asutaja ja tegevjuht. Varasemalt on ta töötanud arstina ja ka konsultandina tervisetehnoloogia valdkonnas. Oma karjääri jooksul on ta silmitsi seisnud mitmete tervisevaldkonna puudujääkidega. Teisalt on ta kokku puutunud ka arvukate heade lahendustega, mida ta on koondanud ProCarementi süsteemi. ProCarementi kaudu on patsientidel võimalus saada ligipääs meditsiinilisele abile kõikjalt. Sebastiani eesmärgiks on luua patsiendikeskne, integreeritud ja asukohast sõltumatu keskkond.

Tõnu Esko on inimesegenoomika professor Tartu Ülikoolis. Ta on Genoomika instituudi asedirektor ja Eesti Geenivaramu arenduskeskuse juht. Tõnu on panustanud pikaajaliselt Eesti Geenivaramu strateegilisse juhtimisse ja genoomika teaduse arengusse. Hetkel tegeleb ta innovatsioonisiirdega ning geeniandmete jõudmisega praktikasse.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega