Urban Techi projekti raames piloteeritakse Tartus uut linnaruumirakendust

Urban Techi projekti raames piloteeritakse Tartus uut linnaruumirakendust

Bulgaaria iduettevõte Make18 arendab rakendust nimega CoTown, mis võimaldab hõlpsasti inimesi kaasata ja koguda arvamusi ning ettepanekuid linnaruumi muutmiseks. Rakenduse pilootprojekt viiakse ellu Tartus ja tartlasi oodatakse uudset lahendust testima kuni 31. detsembrini.

Tehnopoli juhitud Urban Tech projekti raames koguti eelmisel aastal väljakutseid, millele tänavu lahendusi otsima hakati. Make18 võttis Tartu soovil lahendada linnaruumi parendamisettepanekute tegemise platvormi. 

Tartu linnavalitsuse projektijuhi Jaanus Tamme sõnul on rakendus suure potentsiaaliga. “Tulevikus võiks selline lahendus olla loogiline osa linnaruumi muutmisest. Inimeste nägemus linna eri paigust aitab sobivaid lahendusi linnaruumi tuua ja annab aimu ka laiemalt linlaste visioonist oma kodukohale,” selgitas Tamm.

Rakendust saab testida ja tagasisidet anda sellel lingil: https://cotown.eu/app/Tartu

Make18 tegevjuht Maksim Nedkov selgitas, et Tartu linna soovis leida lihtsat tarkvaralist lahendust, kuidas kaasata nii linnaelanikke kui eksperte tegema soovitusi linnaruumi parendamiseks. „Meie tiim lõi CoTowni lahenduse, mille näol on tegemist veebitööriistaga, kus inimesed saavad luua fotokollaaže, et visualiseerida oma ideid, mida nad sooviks linnaruumis näha. Vahel on visuaalne, piltidega kommunikatsioon parem kui kirjalik,“ kirjeldas Nedkov.

Maksim Nedkov ütles, et sellist lahendust, mis lubaks pilditöötlust kasutada linnaplaneerimiseks ja linnaelanike kaasamiseks, varasemalt polnudki. Nedkov on hariduselt arhitekt ja linnaplaneerimine on tema suur kirg. Lisaks sellele meeldib talle tarkvara arendusega tegeleda, nii et CoTown oli asjade loogiline tulem. CoTown parendab linnaelanike ja kohalike omavalitsuste suhtlust ja seda lahendust on võimalik kasutada kõigis linnades, mis soovivad linnaelanike ideid koguda.

CoTowni rakendust piloteeritakse Tartus ja esialgu katsetatakse lahendust kahes linnasüdames asuvas kohas: Küüni ja Ülikooli tänavatel. „Meie plaan on alustada CoTowni müüki erinevatele linnadele – linnaplaneerijatele ja linnavalitsustele – 2024. aasta alguses, ja Tartus testimine annab meile väärtuslikku tagasisidet,“ kommenteeris Nedkov.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol projektijuht ning Make18 mentor Urban Techi projektis, Kristiina Libe, sõnas, et tark linn ei tähenda ainult nutikaid liiklusmärke, infrastruktuuri ja hooneid – tark linn peab toetama ka elanike sotsiaalset heaolu ning võimalust panustada linna arengusse. “CoTowni rakendus pakub platvormi, mille abil saavad elanikud esitada oma ideid ja mõtteid linnaruumi paremaks planeerimiseks. Selle lahenduse abil saab väga lihtsalt kaasata erinevaid vanusegruppe ja saada ülevaate, mida inimesed ise oma kodulinnas näha sooviks,” ütles Kristiina Libe.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega