Vareger: blockchaini eksperdid, kelle jaoks tehnoloogia on tähtis instrument

Vareger: blockchaini eksperdid, kelle jaoks tehnoloogia on tähtis instrument

Connected Health klastri uus liige Vareger näeb tehnoloogiat kui tähtsat instrumenti, mida peaks  kasutama õigesti, et sellest tõeliselt kasu saada. Aastate jooksul, tihedas koostöös erinevate rahvusvaheliste klientidega, on kujunenud kindel arusaamine, kuidas seda kõige efektiivsemalt teha.

Varegeril on kontor nii Eestis (Tallinn) kui Ukrainas (Kiiev) ning ettevõte pakub tarkvara- ja tootearendust erinevatele klientidele nii tervise, agro, kui ka muudes valdkondades. Kliente on äsjaalustanud start-up’idest kuni innovaatiliste suurettevõteteni.

„Pakume tervikteenust, alates toote arendamisest, juurutamisest kuni tehnilise toeni välja. Eriti meeldib meile osaleda arendustes, millel on ka sotsiaalne tähendus, mis aitavad inimeste elu lihtsamaks või mugavamaks teha,“ selgitab firma CEO Oleg Pun.

Tervisevaldkonna projektid on Varegeri üks põhisuundadest

Tervishoiutehnoloogia valdkonnas pakub Vareger lahendusi käitumisharjumuste uurimiseks, peer-driven intervention projekte, privaatsusprotokolli abil epideemiate jälgimist, erinevaid lahendusi hooldusmeeskondadele ning ka vaimse tervise platvorme. Lisaks arendab Vareger digipäevikuid,  meditsiiniandmete tööriistu, kodeerimist ja tulutsükli haldussüsteeme. Samuti aitab visualiseerimise, analüütika, andmeteaduse komponentide ning turvaauditiga.

Näiteks võib tuua koostöö Alliance for Public Health-iga (USA) rakenduse SyrEx raames. SyrEx on open-access tarkvara töörist, mida kasutatakse ca kahekümnes Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia riigis, Kesk-Idas, Lõuna-Aasias ning Aafrikas. Selle idee on monitoorida kliente, teenuseid ja kaupu HIV ennetamisprogrammide raames. Varegeri ülesanne oli projektiga liitudes muuta tööriist kiireks, kuluefektiivseks ning ka isikuandmete kaitse mõttes turvaliseks. Meeskond arendas kasutajasõbraliku rakenduse, mis automaatselt identifitseerib kliendi ilma tema personaalse info kuvamiseta, kuid  samal ajal aitab töötajatel koguda infot nende klientide kohta. Väga oluline oli AI prediction mudeli arendamine mobiilirakenduses – eesmärgiks identifitseerida riskirühmades HIV-positiivseid inimesi.

Lisaks mainib Vareger ka teist olulist terviseprojekti, mida toetas selline organisatsioon nagu „US Centers for Disease Control and Prevention and The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria” (USA). Tegu on AI-l põhinev käitumisuuringute platvormiga, mis sisaldas nakatumise tuvastamise ja kahjude vähendamise programme.  Kolme aasta jooksul testiti üle 130 000 patsiendi  ja tuvastati üle 15 000 haigestumise juhu.

Tulenevalt tänapäevastest globaalsetest väljakutsetest, arendati välja sama partneriga ka lahendus COVID-19 kontaktsete jälgimiseks Ukrainas. See on väga sarnane Eesti äpiga Hoia, kuid erinevus seisneb selles, et Varegeri loodud rakenduses määrab patsiendi staatuse tulemuse saanud arst, mitte patsient ise.

Vareger osales ka vanemaealiste vajadusi silmas pidavas projektis GrandTime (Eesti), mille jaoks arendas välja Android rakenduse. „Tegu on turvalise ning väga lihtsa videokõne rakendusega. Moodne tehnoloogia on eakate jaoks keeruline, seega lahendus pidi olema selline, mis ei nõua varasemat nutitelefoni või tahvelarvuti kasutamise kogemust. Oluline lisa selles rakenduses on näiteks automaatvastamise lubamine, mis on hädavajalik dementsete eakate puhul,“ tutvustas Oleg Pun.

Blockchaini eksperdid

Varegeri ekspertiis hõlmab ka ühte kaasaegsemat tehnoloogiat nagu blockchain ehk plokiahel. Hajutatud tehnoloogiad (Blockchain, Public Key Infrastructure, Self-Sovereign identity, Decentralised Storage) loovad tugeva alus digimaailma osapoolte usaldusväärseks koostoimeks.

Selliste tehnoloogiate kasutuselevõtt kaotab vajaduse osapoolte vahelise moderaatori järele, kuna reegleid kontrollib masin, mitte riik või mõni organisatsioon. Lisaks vähendab pikemas perspektiivis sellise vahendaja välistamine ka kulusid,”- seletab Varegeri CTO Mykhailo Tiutin.

Varegeri meeskond usub, et sellistele tehnoloogiatele peaks pöörama rohkem tähelepanu. „Plokiahel on infrastruktuuri tehnoloogia ja loomulikult peaks võtma arvesse, et selle juurutamine on ühele ettevõttele väga kallis kompleksne projekt. Siin on võimalikud kaks arengusuunda. Esimene võimalus on integreerida oma protsessid juba eksisteeriva ja töötava plokiahela lahendusega ja teine võimalus – ehitada endale terve uus ökosüsteem. Viimane variant võiks sobida suurettevõtetele või isegi riiklikele organisatsioonidele, mis loovad ise hajutatud osapooltega turgu, kuid milles turg ei usalda seda ettevõttet, organisatsiooni või riigistruktuuri kui suhetemoderaatorit. Selline olukord on näiteks praegu Ukrainas, kus me loomegi ühte plokiahelal põhinevat riiklikku registrit,“ lisab ta.

Kuna Vareger usub plokiahela tehnoloogia tulevikku, siis hoitakse pidevalt arengutel silma peal ja käiakse alati viimaste trendidega kaasas.

Vareger blockchain tehnoloogia kasutamisel on meeskonnal näiteks tuua mitmeid projekte ka mitte ainult tervise valdkonnas.

Näiteks on ettevõtte klient olnud kinnisvaraettevõte Propy (USA), kelle kaudu loodi USA Vermonti osariigile plokiahelal põhineva kinnisvararegistri MVP (Minimum Viable Product) ning tehti Propyle tehnilise poole pealt maailma esimene krüptorahaga arveldatud kinnisvaratehing.

Oleg Pun mainib muuhulgas ka nende loodud lahendust Platin (Iisrael), mis on ühest küljest krüptovara asukohapõhiseid tehinguid lubav teenuste pakett, aga ka mobiiliäpp ja motivatsiooniprogramm.

Lisaks luuakse ühele Jordaania pangale plokiahelal põhinevat dokumentide haldussüsteemi.

Koostööks avatud

“Vareger on alati avatud koostööle ja uutele huvitavatele projektidele nii start-up`idele nende esimeste MVP-de loomises, kui ka suurtele arendusprojektidele, mis nõuavad erinevate meeskondade ja partnerite ühiseid jõupingutusi ja loovaid komplekslahendusi. Usaldusväärsus ja lubadustest kinnipidamine on see, mille eest kliendid meid tavaliselt kiidavad ja edasi soovitavad. Hea meelega töötame, loome ja arendame uusi projekte samas võtmes ka uute partneritega”, mainib Oleg Pun.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega