Ametist lahkuv tegevjuht Indrek Orav: Tehnopol on sillaks ettevõtluse ja teaduse vahel

Ametist lahkuv tegevjuht Indrek Orav: Tehnopol on sillaks ettevõtluse ja teaduse vahel

Indrek Orav juhtis teadus- ja ärilinnakut Tehnopol viis aastat, täna on tema viimane tööpäev sellel ametikohal. Tema ametiaja sisse jäi nii uusi rahvusvahelisi algatusi, tugevnenud koostöö ülikoolidega kui ka Tehnopoli kontori kolimine linnaku kõige uuemasse kontorihoonesse. Uurisime Indrekult, mis on teda Tehnopoli juures kõnetanud ja millised olid suurimad töövõidud. 

Asusid Tehnopoli juhtima viie aasta eest. Miks otsustasid sellele kohale kandideerida ja milliste ootustega juhipositsioonile asusid? Mis sind Tehnopoli juures kõnetas?

„Olen olnud ettevõtluses tegev üle 30 aasta. Nägin kõige esimest alustavate ettevõtete lainet Eestis 1990. aastate alguses, nende ettevõtete sündi, kes täna moodustavad Eesti majanduse tuumiku. Korraldasime Majandusjuhtide Instituudis koolitusi, toimusid päris esimesed inkubatsiooniprogrammide katsetused, pakuti nõustamist ettevõtetele. Olen töötanud nii avalikus sektoris kui ka suurtes eraettevõtetes, ja mind kõnetas võimalus tulla uuesti avalikku sektorisse ning jagada oma kogemust ja näha, kuidas teadmusmahukad ettevõtted saavad turuküpseks.

Minu jaoks on olnud oluline, et Tehnopol loob silla ettevõtluse ja teaduse vahel. Võrreldes teiste riikidega, on Eestis väga vähe kaitstud patente või uusi teadmusmahukaid tehnoloogiaid, samas ülikoolide teadustase on siin väga kõrge. See imponeeris ja see on olnud ka üks väljakutse ning osa minu visioonist, et luua mehhanism, mis aitab ülikoolidel teha paremat koostööd teadusparkidega, ning aidata ettevõtetel saada elujõuliseks läbi meie programmide. Minu visiooni osaks oli ka see, et Tehnopol peab kasvama suuremaks ja kaks linnakut – Tehnopol ning TalTech – peaks moodustama ühe suure tajutava terviku, et meie ettevõtted jõuaks rohkem ülikoolini ning et tudengid ja teadlased jõuaks teadusparkideni.“

Millised on olnud suurimad õppetunnid ja suurimad töövõidud nende viie aasta jooksul?

„Numbrite poolest on Tehnopol nende aastate jooksul tublisti kasvanud – nii inimeste, tulu kui ka projektide arv on kahekordistunud. Aga kasvuga kaasnevad ka väljakutsed, näiteks üheks suurimaks väljakutseks on olnud väga võimekatest inimestest koosneva meeskonna sidumine ühtseks tervikuks.

Omaette õppetunniks oli ka COVID-i periood. Ma olin üheksa kuud Tehnopolis tööl olnud, kui tuli hakata tööd ümber korraldama – nii meie kontoris kui ka linnakus üldisemalt. Pidime jätkama ettevõtete toetamist, aga teenused tuli muuta veebipõhiseks ja ka hinnad tuli üle vaadata. See oli paras väljakutse, aga täna võib öelda, et saime sellega hakkama.

Rõõmu on aastate jooksul valmistanud mitmed asjad. Koostöö tihenemine ülikoolidega on kindlasti üks töövõit. Heaks näiteks oli tervisetehnoloogiate teaduskiirendi, mis andis väga hea kogemuse, mille peale saab ehitada järgmisi suuri tegevusi. Palju rõõmu teeb seegi, et nii mõnigi teadusmahukas idee ja uus tehnoloogia on saanud meie programmide abil tugeva tõuke arenguks ning muutunud turuküpsemaks.

Samuti on olnud hea näha, kuidas oleme aidanud ettevõtetel tõsta innovatsioonivõimekust läbi kiirendite ja arendussprintide läbiviimise. Aitame kaardistada, kus ettevõtted hetkel asuvad ja pakume teenuseid, mis toetavad neid edasiliikumisel. Koostame strateegiaid, teekaarte, viime läbi ettevõttesiseseid kiirendeid ja sprinte. Kõige selle tulemusena tekib jätkusuutlik organisatsioonimudel, mis aitab neil innovatsiooni juhtida. Meie teenused on aja jooksul muutunud rohkem vajaduspõhiseks ja kvaliteetsemaks ning aitavad ettevõtetel kasvada.

Ka meie füüsiline linnak on muutunud kaasaegsemaks, rohelisemaks, visuaalselt atraktiivsemaks – tekkinud on rohkem kergliiklusteid ja laadimiskohti elektriautodele. Koostöös Tallinna linnaga oleme muutunud uute tehnoloogiate testimise platvormiks, see on kindlasti asi, mis meid teistest eristab. Pakume tervikteenust – ettevõte saab meie juurest nii ruumid, mentorid, võimaluse osaleda erinevates programmides ja avaneb võimalus oma lahendust reaalses linnaruumis päris kasutajatega testida.“

Tehnopol tähistas eelmisel aastal 20. juubelit. Kuidas iseloomustaksid tänast Tehnopoli? Mis teeb sinu arvates Tehnopolist Tehnopoli?

„Tehnopol on kindlasti eeskõndija turul, suundade-trendide käivitaja. See pädevus, mis 20 aastaga on loodud, on vägagi muljetavaldav. Tehnopoli teeb eriliseks just see unikaalne roll ökosüsteemis, mis viib kokku teadlased, ettevõtted, mentorid ja rahastajad. Tegevuse kiirus, kliendi vajaduste mõistmine ja lahenduste pakkumine ning loomulikult ka inimesed, nii töötajad kui meie mentorid, eksperdid.“

15. aprillil alustab Tehnopoli uue tegevjuhina Agnes Roos. Millised soovitused ja nõuanded on sul temale?

„Soovin Agnesele palju edu ja jõudu, fookuse leidmist väga võimeka ja mitmekülgse meeskonna, samuti nii mitmesuunalise tegevuse juhtimisel. Mul oleks kindlasti hea meel, kui uute tehnoloogiate arendamisel ja ettevõtetes innovaatiliste lahenduste arendamisel oleks jätkuvalt ka see eesmärk, et mis kasu saab ühiskond, maailm uuest tootest, innovaatilisest lähenemisest. Kas see lahendab ära mõne inimkonna ees seisva suurema probleemi või vähemalt annab oma väikese osa sellesse? Leian, et selline vastutustundlik mõtlemine võiks olla veel suurem osa meie teadlikust tegevusest nii Tehnopolis kui kogu Eestis. Ehk et me ei keskenduks niivõrd ettevõtte miljardi eurosele väärtusele, vaid suurele positiivsele mõjule, mis jõuab miljonite inimesteni.“

Kuidas kavatsed jätkata panustamist ettevõtluse ja tehnoloogia valdkonnas pärast Tehnopoli ametiaja lõppu?

„Olen töötanud suurtes ja väikestes organisatsioonides, nõustanud alustavaid ettevõtteid ja suuri korporatsioone. Seda kogemust tahaksin kindlasti jätkuvalt rakendada. Plaane on mitmeid, aga kindlasti on ka selliseid mõtteid ja võimalusi, mis tänaseks pole veel minuni jõudnud. Huvitav oleks ka veidi rahvusvahelisemas keskkonnas jätkamine, nii et olen avatud mitmesugustele pakkumistele.“

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega