Idulugu: Raal X Tehnopol Startup Inkubaator

Idulugu: Raal X Tehnopol Startup Inkubaator

Tehnopol Startup Inkubaatori kiirendis arendab oma toodet või teenust 11 idufirmat, kes hakkavad korda saatma suuri tegusid. Saame nendega järjest veidi lähemalt tuttavaks – teie ees on Raal.

Raal (raal.io) loob tsentraalset IT seadmete elutsükli haldusteenust ettevõtetele, kes värbavad riigipiiride üleselt kaugtöötajaid või omavad kontoreid erinevates riikides. Raali lahendus võimaldab ettevõtetel IT seadmeid soetada, transportida ja seadmetest jätkusuutlikult vabaneda. Nende missiooniks on pikendada ettevõtetes kasutatavate füüsiliste IT seadmete eluiga võimalikult pikaks ja seda viisil, et vanadest seadmetest tingituna ei tekiks produktiivsuse langust.

Ettevõttel on neli kaasasutajat: Andres KõivaEdi RoosimägiKaspar Marli ja Joonas Annok. Enamus tiimist on varasemalt koos toimetanud erinevate IT, logistika ja tarneahela ning robootika projektide kallal. Finantsteadmisi on ammutatud riigi- ja pangandussektorist.

Raali tegemisi tutvustab lähemalt tegevjuht ja kaasasutaja Andres Kõiva.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

„Olles varasemalt töötanud nii idu- kui kasvuettevõttes ning ka korporatsioonis leidsin, et igal pool on IT seadmetega omamoodi probleemid. Suheldes tuttavate arendajatega antud teemal selgus, et suurem osa neist ei plaanigi kontorisse tööle naasta, ja asi oli selge – vaja on platvormi, mis haldab IT seadmeid ja rahvusvahelist logistikat. Seejärel alustasin kliendiintervjuudega ja asusin kaasasutajaid otsima.“

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

„Suurim ebaõnnestumine on olnud meie esmane lähenemine MVP loomisel, kus püüdsime väheste ressurssidega liiga suurt tükki hammustada ja kulutasime sinna liiga palju väärtuslikku aega. Otsus platvorm väiksemateks tükkideks lüüa ja seetõttu ärimudelit muuta ehk keskenduda esialgu ainult IT seadmete logistikale Euroopas ja Suurbritannias andis meile meie suurima võidu – esimese maksva kliendi.“

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

„Kui me räägime IT seadmete logistika teenusest, mida me täna pakume, siis oleme ainsad ELi regioonis, kes korraldavad kliendi eest kogu suhtluse erinevate osapoolte vahel, et seade jõuaks kiirelt lähtepunktist sihtkohta ning hoiame seeläbi kokku IT- ja personalitiimide aega, mis kuluks seadmete transpordi organiseerimisele.“

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?

„See on hea võimalus küsida nõu erinevate valdkondate mentoritelt ja kiirendiprogramm sobis meie ajaraami.“

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

„Aasta pärast oleme oma logistikateenuse klientide peal valideerinud ja meil on esimesed väliskliendid. Viie aasta pärast teenindame kliente oma IT seadmete elutsüklihaldusteenusega globaalselt ja seda ka arengumaades.“

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

„Meil on siin nii palju suurepäraseid ettevõtteid. Kui peab nimesid nimetama, siis äkki Skeleton.“

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?

„Raamat, mis on mind õpetanud kliente intervjueerima – „The Moms Test“ (Rob Fitzpatrick). Müügi alal soovitaks „Tech-Powered Sales“ (Justin Michael, Tony Hughes), see raamat tutvustas nii palju tööriistu, et ei jõua ära katsetada. Podcast „The Diary of a CEO“ on õpetanud huvitavaid perspektiive, kuidas teatud olukordadesse ettevõtte loomise teekonnal suhtuda.“

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

„Nende edulugudest oleme palju kuulnud, kuid ma jutustaks hea meelega suurematest ebaõnnestumistest – nendest on tavaliselt rohkem õppida.“


Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab põhiprogrammi ja erikiirenditesse valitud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ning kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega