Eesti hooned tarbivad rohkem energiat kui Euroopas keskmiselt

Eesti esimene rohetehnoloogia konverents GreenEST Summit tõi kokku Põhja- ja Baltimaade parimad rohetehnoloogia eksperdid, et leida võimalusi, kuidas nutikate lahenduste abil vastata peagi hoonetele kehtima hakkavatele liginullenergia nõudmistele.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul tarbivad Eesti hooned umbes 10% rohkem energiat kui mujal Euroopas ning juba lähiaastatel liginullenergia hooneteni jõudmine kinnisvaraarendajatele ja ehitajatele kahtlemata ambitsioonikas eesmärk. „Samas on meil juba täna häid näiteid, kuidas on võimalik ka vanu maju edukalt renoveerida liginullenergia hooneks. Seda tõestas näiteks TalTech oma ühiselamu renoveerimisprojektiga. Suurim väljakutse seisab aga kahtlemata korteriühistute ees, sest Eestis ootab renoveerimist üle 13 000 kortermaja,“ lisas Tammist.

Teine probleem, millega üha rohkem inimesi viimasel paarikümnel aastal on kokku puutunud, on n-ö “euroremonditud” korterid ja majad, mis on küll soojapidavad, kuid mis on muudetud nii õhukindlaks, et nende sisekliima ja õhk ei ole head.

“Inimesed ise hindavad, et nad veedavad 66% ajast siseruumides, aga tegelikkuses on see koguni 90% ööpäevast. Samas jäetakse tähelepanuta tõsiasi, et paljudel juhtudel on majade siseõhk koguni 5 korda halvema kvaliteediga kui õues. Nii puutumegi üha rohkem kokku sellega, et lastel esineb sagedamini astmat ja erinevaid nahaprobleeme, täiskasvanud on rohkem väsinud ning vähese loomuliku valguse puudumise tõttu halvas tujus,” rääkis Velux-i Baltikumi juht Dmitrijs Astašonoks.

Konverentsi demoalal presenteeris 18 ettevõtet üle Euroopa nutikaid rohetehnoloogia lahendusi, kuidas muuta hooned energiasäästlikumaks ja parandada sisekliimat. Ürituse peakorraldaja Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonna juhi Ragmar Saksingu sõnul oli hea meel Eestis näha üle 200 valdkonna eksperdi, kelle ühine eesmärk on muuta hooned tulevikus energiasäästlikumaks. „GreenEST Summit-iga kasvatame teadlikkust, kuidas tarbida ressursitõhusamalt ning ehitame justkui roheteemade vundamenti – alustasime hoonete energiasäästlikkusest, mis moodustab 6% kasvuhoonegaaside emissioonidest, järgmisel aastal keskendume juba transpordi ja mobiilsuse teemadele, mis moodustab 14% ja sealt edasi aina suuremate väljakutsete poole,“ sõnas Saksing.

Kogu konverents oli korraldatud jälgides keskkonnasäästlikkuse ja taaskasutuse põhimõtteid – võimalikult vähe printmaterjali, toitlustus kohalikust toorainest, kingitused taaskasutatud materjalidest ning kaelapaeladki varasemalt toimunud konverentsidelt kokku kogutud.

Konverentsi korraldas Teaduspark Tehnopol koostöös Effect4Buildings rahvusvaheliste projektipartneritega.

GreenEST Summit 2018: Future for Buildings tõi kokku üle 200 valdkonna eksperdi ja rohetehnoloogia ettevõtte üle Euroopa. Inspireerivate ettekannetega esinesid Eesti ettevõtlus- ja IT- minister energeetikaekspert Rene Tammist, Velux Baltikumi juht Dmitrijs Astašonoks, energiatõhususlepingute (EPC) ekspert Liv Randi Lindseth, liginullenergiahoonete teadusdoktor Francesco Reda, rohetehnoloogia ettevõtte Thinnect juht Jurgo Preden ja teised.

Tallinna Teaduspark Tehnopol toetab Eesti rohetehnoloogia ettevõtete kasvu koostöös Pakri Teadus- ja Tööstuspargiga.

(Foto: Vladislava Snurnikova)

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega