Eesti kosmosehäkatoni võitja muudab droonide maandumise linnas ohutuks

Nädalavahetusel toimunud ActInSpace rahvusvahelisel äriideede Eesti võistlusel lõid 50 kosmoseentusiasti  24 tunni jooksul olemasolevatest kosmosetehnoloogiatest uusi ärilisi lahendusi. Koostöös Go2Space HUBs-i projektiga toimunud võistluse pingelises finaalheitluses tuli võitjaks tiim LIGHTCODE. Kasutades Prantsuse Kosmoseagentuuri (CNES) tehnoloogiat uudsel moel muudab võitjatiim drooniliikluse linnas oluliselt ohutumaks.

Actinspace rahvusvahelisel äriideede võistlusel osales ligi neljandik maailma riikidest, neljalt kontinendilt. Kokku tuli häkatonile enam kui 3600 osalejat ja 630 eksperti 40 riigist. Osalejad töötasid 51 Prantsuse (CNES) ja Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) etteantud väljakutsete kallal, mis põhinevad nende patentidel või ürituse partnerite esitatud andmetel. “Euroopa ja Prantsuse Kosmoseagentuurid ning mitmed suureettevõtted soovivad ürituse abil populariseerida kosmoseettevõtlust ja maapealsete probleemide lahendamist kosmosetehnoloogiate abil,” ütles Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ja Tartu Teaduspargi projektijuht Sven Lilla täpsustades, et on uskumatu kui palju huvitavaid mõtteid on võimalik 24 tunni jooksul juhuslikult kokku tulnud inimestel teoks teha. Nii mõnegi idee puhul on potentsiaali liituda Eesti kosmose äriinkubaatoriga, lisas Lilla.

  • Võitjatiimi Lightcode idee oli rakendada LIDAR laserskaneerimistehnoloogial põhinevale kaamerale Prantsuse Kosmoseagentuuri patenteeritud pöörleva prisma tehnoloogiat, mis suurendab sõiduki vaatevälja ja seeläbi võimaldab isejuhtivatel õhusõidukitel ohutumalt tiheasustusega aladel maanduda. 
  • Ruumicubes lõi mänguasja, mis aitab lastel õppida koostööd tegema, mõtlema ning arendab nende loovust – seda kõike kosmoseandmeid kasutades. Eesmärk on tutvustada lastele teadusmaailma, õppides meie planeeti tundma mängulisi mõistatusi ning Maa vaatlusandmeid kasutades.
  • Surveillance Constellation’i sooviks on luua satelliitide võrgustik, mis võimaldab 24/7 jälgida kriisikoldeid üle maailma. Tiimi kogemustepagas võimaldas koguda suure detailsusastmega andmeid ja leida ka esimesed koostööpartnerid.
  • Tartu Turtles tudengitiim töötas selle nimel, et luua kaugseire andmete analüüsimise mudel õhu kvaliteedi seiramiseks. Selline lahendus aitab targemalt linnaruumi planeerida ning on tulevikus oluline osa igast kinnisvaraarenduse projektist.
  • Ascending Nodes tarkvaraarenduse ja kosmoseteaduste taustaga tiimi eesmärk oli häkatoni käigus kaardistada satelliitide trajektooride analüüsimise rakenduse loomiseks vajalikud andmed. Selle põhjal loob tiim erinevate andmebaaside andmeid kasutava ennustusmudeli, mis aitab leida anomaaliaid nende trajektooris ennetamaks kokkupõrkeid orbiidil.

Mentorina kaasa teinud Tartu Ülikooli geoinformaatika teadur Alexander Kmoch tõi välja, et osalejate mitmekesine taust ärist ja turundusest tarkvaraarenduse ja kosmoseteaduseni, lõi eeldused tugevate tiimide tekkimiseks. “Tiimid suutsid etteantud aja jooksul väga detailselt oma lahendused läbi mõelda, kaardistada turgu, leida koostööpartnerid ning mõnel juhul luua ka esmase prototüübi. Finaal oli väga tasavägine.”

Ürituse teise mentori, Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai hinnangul oli häkil osalejatel kõrge tehnoloogiline tase. “Olen veendunud, et päris mitmest meeskonnast kuuleme juba peatselt rohkem. Selleks, et osalenud tiimid arendaksid oma ideest prototüübi ja eskaleeritava ärimudeli, pani Tehnopol kahele parimale meeskonnale välja 3000 euro suuruse auhinna,” sõnas Tammai.

Võistluse võitja, Lightcode, lendab reisipiirangute leevenedes 2021. aastal Eestit esindama rahvuvahelises finaalis Toulouse’is. Rahvusvahelise finaali võitja saab auhinnaks null-gravitatsiooni lennu AirZeroG’lt.. Lightcode’i ja Surveillance Constellation’i vahel läks jagamisele 6000 euro väärtuses Tehnopol Startup Inkubaatori mentortuge. Ascending Nodes võitis Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ja S2B Launchpad inkubaatori eriauhinnad. Ruumicubes ja Tartu Turtles tiimid saavad külastada jaanuari lõpus Baltikumi suurimat ärifestivali sTARTUp Day 2021. Kõik osalenud võistkonnad saavad kandideerida teistele rahvusvahelistele auhindadele

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega