Nutikas merepoi soovib vallutada maailmamerd

Nutikas merepoi soovib vallutada maailmamerd

Kuni 27. maini on võimalik esitada oma idee, mis muudaks linnaruumi innovaatilisemaks ja nutikamaks, Tallinnovationi konkursile. Valitud ideed saavad rahastuse – jagamisele läheb kuni 100 000 eurot – ja võimaluse piloteerida oma lahendust reaalses linnaruumis. Eelmise aasta konkursilt sai teiste seas rahasüsti ka WiseParkeri arendatud LainePoiss, uurisime, kuidas on neil läinud.

LainePoiss on WiseParkeri ja TalTechi meresüsteemide instituudi koostöös arendatud nutikas merepoi, mis mõõdab lainete kõrgust, suunda ja muid olulisemaid laine parameetrid. Arvutatud parameetrid saadab seade mobiil- või satelliitside abil reaalajas serverisse. Kuna lainemõõtja on täpne ja seda on lihtne kasutada, siis on see kasutatav erinevates rakendustes. Seadet on juba kasutatud sadamate ja muude mereäärsete ehitiste rajamiseks, keskkonna ja kliimamuutuste uurimisel, reostuse leviku mudelite koostamiseks ja mereolude monitoorimisel. Näiteks on LainePoiss kaasa löönud Eestisse planeeritavate meretuuleparkide keskkonnauuringute käigus teostatud lainetuse mõõtmistel ja aidanud LNG terminali ehitamise ajal mereolusid jälgida.

LainePoissi hakati arendama lähtuvalt TalTechi teadlaste vajadustest. „Tegime koostööd TalTechi meresüsteemide instituudi teadlase Victor Alariga, kes vajas seadet, mis oleks võimeline mõõtma, kuidas laine lõhub jää ja vee piiril olevat jääd. Arenduse käigus uurisime, kas taolist seadet võiks kasutada ka muudel eesmärkidel ning selgus, et sellisel poil võiks olla palju rohkem kasutusvaldkondi,“ rääkis WiseParkeri tegevjuht Valdur Kaldvee. „Kuigi turul oli juba ka teisi lainemõõtjaid, teadsime, et täpsele – lainekõrguse täpsus 1 cm – ja väiksele seadmele leidub kindlasti kasutajaid.“ Lustaka nime sai kollane poi tänu ühele lapsele, kes lainepoid juhuslikult hoopis lainepoisiks kutsus.

WiseParkeri tiim (vasakult): Kristjan Mölder, Valdur Kaldvee

Sarnaseid lahendusi on loodud ka välismaal, ent LainePoiss on arendatud spetsiaalselt vastu pidama põhjamaistes karmides tingimustes. „See on väga oluline, sest sügisel ja talvel esinevad kõige suuremad tormid, mille ajal on lainetuse mõõtmine ülioluline,“ selgitas Kaldvee. Lainemõõtja arendusel on pandud erilist rõhku sellele, et seade oleks võimalikult vastupidav ja lihtsasti kasutatav. Seadme väiksus ja kergus – mass on kõigest 5 kg – võimaldavad seda paigaldada vajadusel ka väikse paadiga, mis vähendab paigaldamise kulusid.

LainePoiste võrgustik Tallinna lahel

WiseParker osales LainePoisiga eelmisel aastal Tehnopoli ja Tallinna linna koostöös toimuval Tallinnovationi konkursil, kust saadi pilootprojekti toetuseks 10 000 eurot. Konkursil osalemine võimaldas paigaldada Tallinna lahte viite sadamat hõlmav mereolusid mõõtev seirevõrgustik. Sadamatesse lisati lainetuse mõõtmisest teavitavad infotahvlid ja mõõtmiste tulemused on kõigile reaalajas kättesaadavad. Innovatsioonikonkursi raames testiti ka LainePoisi täiustatud elektroonikat, mis sai esmakordselt vette eelmise aasta augustis. Testi tulemusel leiti mõned väiksed täiustamist vajavad nüansid, mis on nüüd uueks navigatsiooni hooajaks parendatud.

Kristjan Mölder ja LainePoiss Kakumäe sadamas

Kaldvee sõnul on Tallinnovation hea võimalus testida innovaatilisi lahendusi reaalses keskkonnas, oluline on ka rahaline toetus, mis on alati suureks abiks taoliste katseprojektide elluviimisel. „Kuigi üldiselt leiavad meie seadmed kasutust tööstusrakendustes, siis Tallinnovationi raames saime oma seadet tutvustada Tallinna sadamatele ning laiemale üldsusele. Loodame, et pilootprojekti lõpuks on selge, kas taoline reaalajas mereinfo edastamine on piisavalt vajalik, et keegi toetaks LainePoiste mõõtmiste jätkamist Tallinna lahel,“ sõnas Kaldvee. Praeguse plaani järgi mõõdavad LainePoisid ja jagavad mereolusid Tallinna lahel kuni juuni keskpaigani ning selle ajani on laineinfo kõigile huvilistele kättesaadav aadressil lainepoiss.eu/tallinn.

LainePoisi edasiarendus aga jätkub sellest hoolimata – plaanis on lisada erinevaid andureid, mis laiendavad seadme kasutusvaldkonda veelgi. „Loodame, et LainePoiss leiab kasutust väga paljudes mereoludega seotud projektides, sest see nutikas poi mõõdab väga täpselt ja selle kasutamine on kuluefektiivne. Väikseks unistuseks on, et lisaks Eesti merepiirile, katavad tulevikus LainePoisid ka maailmamerd,“ sõnas Kaldvee.


Innovatsioonikonkursile on oodatud Tallinnasse registreeritud ettevõtted. Varasemalt on konkursilt rahastuse saanud näiteks GScan, TrackDeep, BiKeep, iBiot/Cleanhand, KrattWorks, R8 Technologies, Solintel, Teede Tehnokeskus, WiseParker (LainePoiss), Fusebox, Aiotex, 10Lines, MyPak Solutions, Koduandur, FudLoop, Thinnect, FOB Solutions ja MyGames. Ettevõtete vahel läheb sel aastal jagamisele kuni 100 000 eurot, eelneva nelja aasta vältel on ettevõtetele toetuseks jagatud 300 000 eurot. 

Kandideerimine on avatud kuni 27. maini 2024. Varakult idee esitamise eeliseks on võimalus tagasiside põhjal oma taotlust täiendada ja lisainfot saada. Konkursi kohta saab põhjalikumalt lugeda ja taotlusi esitada veebilehel: innovatsioonifond.tehnopol.ee/.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega