Eesti on suurepärane testimiskoht uutele tervisetehnoloogia lahendustele

Eesti on suurepärane testimiskoht uutele tervisetehnoloogia lahendustele

Eelmine nädal oli Eestis esmakordselt pühendatud tervisetehnoloogiale. Nädala raames leidis Tartus aset digiravimitele keskenduv DTx New Nordics konverents, mille korraldamises lõi kaasa ka Connected Health klaster. Konverents tõi kokku riigi esindajad, ökosüsteemi liikmed, valdkonna eksperdid, tervishoiutöötajad, tervisetehnoloogia ettevõtted ning idufirmad nii Eestist kui ka välismaalt, et jagada parimaid praktikaid ja arutada võimalikke koostöövõimalusi.

Terviseminister Riina Sikkut märkis, et kuigi me Eestis oleme sageli kriitilised oma tervishoiusüsteemi suhtes, saame tihti kiidusõnu välismaalt. Väliskülalised märkavad, et meil on siin midagi erilist, kuid samal ajal tajume ise tugevalt seda, et meil on veel pikk tee minna. Sikkut nentis, et Eesti on uutele lahendustele hea testimiskoht – siin saame katsetada ja koguda väärtuslikke andmeid enne, kui liigume lahendustega välisturgudele.

Minister rõhutas, et peame keskenduma digitaalsetele ja nutikatele lahendustele, isegi kui kohati on välismaal rohkem valdkondlikku teadmist ning suuremad eelarved teadus- ja arendustöödeks. Meie eeliseks on see, et Eesti on väike. Suuremad süsteemid kipuvad olema aeglasemad, seega peame targalt ära kasutama siinseid võimalusi.

Kamal Jethwani, Decimal.healthi tegevjuht ja kaasasutaja, jagas huvitavat statistikat USA tervishoiusüsteemi kohta. Jethwani ütles, et USA haiglates on 30-protsendiline medõdede puudus ja järjest enam arste on läbi põlenud ning lahkub süsteemist. Uusi arste ei tule sama kiirelt ega samas hulgas peale. Lisaks on paljud esmatasandi arstid pensionile minemas.

“Me investeerime tehnoloogiasse, sest muidu ei saa me tervishoiutööjõu probleemi lahendada,” ütles Jethwani. Ta lisas, et on oluline leida viise, kuidas õed ja arstid saaks rohkem teha, ilma et nad põleksid läbi. Üks võimalus selleks on arendada ja kasutada nutikamat tehnoloogiat, mis toetaks tööjõudu rohkem. Jethwani sõnul peaks strateegiline, süstemaatiline ja valideeritud tehnoloogia kasutamine olema tervishoiusüsteemi oluline osa.

Haigekassa juhatuse liige Karl Henrik Peterson märkis, et me ei tohi unustada seda, mis nurga alt patsient seda asja näeb. Patsient tuleb arsti vastuvõtule ja arst kulutab palju aega andmetele, selle asemel et keskenduda täielikult patsiendile. Murekoht seisneb selles, kuidas arst saaks suunata rohkem tähelepanu patsiendile, mitte niivõrd andmetele.

Oluline on märkida, et digiravimite eesmärk pole asendada õdesid või arste, vaid luuagi patsientidele rohkem võimalusi. Riina Sikkut nentis, et digiravimite kaasamine võib esialgu tähendada õdede ja arstide suuremat töökoormust, kuid pikas perspektiivis tasub see end ära. Uute lahenduste levimiseks ja kasutajate leidmiseks peavad lahenduste loojad kaasama arste, kes on valmis uusi lahendusi katsetama ning soovitama neid oma kolleegidele ja patsientidele.

Kamal Jethwani rõhutas, et Eesti idufirmad, kes töötavad uute lahenduste kallal, ei tohiks heituda sellest, et Eesti on nii väike. Vastupidi, nagu eelnevalt mainitud, on see suurepärane testimiskoht. Reaalsete kasutajatega tehtud testid ja nende tulemusel kogutud andmed on palju väärt – isegi kui teie lahendust on testinud vaid 200 Eesti inimest ja teil on selle kohta andmekogum, siis on see väga väärtuslik, selgitas Jethwani. Ta tõi välja ka selle, et uute lahenduste testimine on siin palju odavam ja kiirem kui USAs.

Katrina Laks, Migreventioni tegevjuht ja kaasasutaja ning DTx Estonia kaasasutaja, nõustus, et Eesti võib olla suurepärane koht innovaatiliste lahenduste testimiseks, kuid edu saavutamiseks tuleb seejärel oma pilgud suunata välisturgude poole. Karl Henrik Peterson lisas, et Haigekassa on alati huvitatud ekspordivalmis lahendustest, kuna see tähendab, et need on testitud ja tugevad. See suurendab Haigekassa huvi neid lahendusi toetada ka Eesti turul.

DTx New Nordics konverentsi korraldas Tartu Biotehnoloogia Park, Connected Health klaster (Tehnopoli juhitud), EIT Health, Tartu linn, DTx Estonia, ScanBalt BioRegion, Bright. Toetajad: Euroopa Regionaalarengu Fond, Euroopa Liidu COSME programm.

Konverentsi pilte saab vaadata siit!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega