Innovatsioon Kohtla-Järvel: lasteaia hoonele paigaldatud elektrit tootev sein aitab raha säästa

Kohtla-Järve lasteaed Karuke oli esimene Eestis, kuhu paigaldati elektrit tootev sein. Paigaldamisest on möödas poolteist aastat ja nüüd võib öelda, et otsus oli ühest küljest esteetiline, aga teisalt kahtlemata ka praktiline.

Projekt viidi ellu Kohtla-Järve linna, teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ning Eesti öko-idufirma go verticu koostöös Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi raames ja see võimaldas rakendada linnas rohelise energia tootmise võimalusi.

go verticu juht Kevin Kuusik on tänulik nii linnale kui ka Kohtla-Järve innovatsioonikonkurssi korraldanud Tehnopolile võimaluse eest oma uuenduslikku lahendust linnakeskkonnas katsetada. 

Kuusik sõnas pärast innovatsioonikonkursilt positiivse vastuse saamist, et pilootprojekti raames tehtud tööd on märgilised. „Kui me mõtleme, mis on võimalik, siis mina julgustan täna kõiki aktiivselt ja avatult kaasa mõtlema. Karukese lasteaia näitel võin kinnitada, et päikeseelektrit tootval seinal on võimekus tasuda vanemate eest tulevikus ära lasteaia toidukulu ning vähendada vanemate poolt makstavat kohatasu, mis on alati olnud tulised teemad. Samuti saab selle abil katta osa hoone elektritarbimisest. Eks seda otsustab juba igaüks ise,” ütles Kuusik tol ajal.

Kas tegelikkus vastas projekti ootustele? Muidugi ei suuda paigaldatud paneelidega seinaosa absoluutselt kõiki elektrikulusid katta. Aga kõikide kulude katmine ei olnudki pilootprojekti eesmärgiks.

Kohtla-Järve arendusnõunik Anton Makariev ütles, et Karukеse seinal olevate päikesepaneelide abil on võimalik saada 4 MW elektrit, mida ei pea võrgust ostma. „See moodustab ligikaudu 5% lasteaia kogu aastasest elektritarbimisest. Kui võtta selle perioodi keskmine elektrikulu kuus, siis linna ligikaudne sääst moodustas veidi enam kui 1000 eurot,“ võttis Makariev kokku.

go verticu juht Kevin Kuusik sõnas, et sellise suurusega lasteaia elektrikulude katmiseks tuleks paigaldada ca 78 kW paneele, mis maksab umbes 75 000 eurot ja vajab seinapinda 390 m2. Karukese lasteaiale otsib Kohtla-Järve täiendavaid „rohelisi lahendusi” näiteks projekti „Kliimamuutuste mõjuga kohanemise tegevused Kohtla-Järve linnas” raames, mida rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna Finantsmehhanismi vahendistest. Lasteaia katusele paigaldatakse täiendavad päikesepaneelid võimsusega 15 kW. Samuti paigaldatakse need veel kaheksa linna lasteaia ja linnavalitsuse hoone juurde. Projekti kohta saab lähemalt lugeda greenkj.ee.

Tehnopoli ja Kohtla-Järve targa linna innovatsioonikonkursi koordinaator Olga Kurdovskaja rõhutas, et pilootprojekti tulemus vastas igati ootustele. „Paneelid kaunistavad hoonet ja toodavad päriselt elektrit. Oluline on mõista, et tegemist oli vaid pilootprojektiga ning seinale paigaldati väike jupp „päikesepaneele”, nii et sääst, mis linn on saanud ja saab ka edaspidi, õigustab kulutatud raha täielikult. Paneelid jäävad linna omandisse ja aitavad ka edaspidi raha kokku hoida,” ütles Olga Kurdovskaja.

Kohtla-Järvest sai Tallinna järel teine ​​Eesti linn, mis pakkus 2021. aastal oma linnakeskkonda platvormina ambitsioonikate innovaatiliste lahenduste elluviimiseks. Vähem kui kahe aastaga Kohtla-Järvel toimunud konkursile on esitatud ligikaudu 40 avaldust, oma lahendusi linnakeskkonnas piloteerivad 5 projekti: ACM Metal OÜ, Bercman Technologies AS, Fusebox OÜ, Solintel OÜ ja Spin Invest OÜ.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega