Kasvuettevõtete koolitus keskendus teaduspõhise tootearenduse rahastamisele

Kasvuettevõtete koolitus keskendus teaduspõhise tootearenduse rahastamisele

13. juunil olid Tehnopoli äriarendusteenuse ja linnaku kliendid oodatud kasvuettevõtete koolitussarja koolitusele, kus seekord oli fookuses, kuidas leida rahastust teaduspõhiseks tootearenduseks. Osalejad said ülevaate nii võimalikest rahastamisallikatest kui ka kuulda ettevõtete kogemuslugusid rahakaasamisest. 

Mihkel Vainu, Invent Balticsi partner ja vanemkonsultant, andis nõu, kuidas olla edukas EIC Acceleratori programmist rahastuse saamisel. EIC Acceleratori eesmärgiks on pakkuda riskialti(ma)t kapitali üksikettevõtetele tehnoloogia-​ ja teadmusmahukate lahenduste turuvalmiks arendamisel ja turule toomisel. 

Mihkel on juhtinud mitmete edukate EIC Acceleratori kandideerinud ettevõtete teadus- ja arendusprojektide koostamist IT, meditsiini- ja rohetehnoloogiate valdkonnas nii Eestis kui Põhjamaades. Oma kogemuse põhjal tõi ta välja, et EIC Acceleratori programmist rahastuse saamiseks on suurem tõenäosus, kui ettevõtte poolt on täidetud viis kriteeriumit: 

  • Lahendatav probleem peab olema pakilise vajadusega ja lahendama suuremat ühiskondlikku muret (nt valuvaigisti on eelisseisus vitamiinide ees). 
  • Tegemist on uudse tehnoloogilise lahendusega ja projektil on väga konkreetne mõju (vau-efekt). 
  • On selgelt välja toodud, miks on tegu kõrge riskiga innovatsiooniga, millised on riskid projekti elluviimisel ja lõpuleviimisel ning miks rahastus vajalik on. 
  • Ettevõte tunneb oma turgu ja omab konkreetset laienemisstrateegiat. 
  • Ettevõttel on olemas tiim, kus kõik põhikompetentsid on kaetud. 

Eero Liivandi andis ülevaate Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse teadusmahuka arenduse rahastamise võimalustest. Eero poolt juhitav kliendihalduse osakond aitab ambitsioonikatel ja rahvusvahelise kasvupotentsiaaliga ettevõtetel teha vajaduselt ning ajaliselt parimaid valikuid riigi poolt pakutavate äri võimendavate võimaluste hulgast. Ettevõtteid nõustatakse arendusprojektide ettevalmistamise ja elluviimise faasis.  

Anna-Liisa Kubo, Nanordica Medicali kaasasutaja, jagas ettevõtte asutamise lugu ning rääkis nende kogemusest grantide küsimisel. Näiteks on ettevõte saanud EIC Acceleratori programmist 2022. aastal 2,4 miljonit eurot ning käesoleva aasta kevadel kaasati investoritelt 1,75 miljonit eurot. Saadud rahastusega plaanib ettevõtte nanotehnoloogial põhinevad haavahooldustooted turule tuua juba ülejärgmisel aastal.   

Andi Hektor, GScani strateegiajuht ja kaasasutaja, rääkis ettevõtte kogemusest rahakaasamisel. GScanis valgustatakse läbi hooneid, sildu, tamme, tuumareaktoreid kasutades looduslikku ja ohutut kosmilist kiirgust. GScan loob uue lähenemise mittepurustavatele katsetele tsiviilehituses ja tööstuses, mille turu kogumaht on 40 miljardit euro. 2023. aastal olid GScani äri- ja granditulud vastavalt 1,5 ja 1,4 miljonit eurot. GScan on kogunud 3,6 miljonit eurot erainvesteeringuid ja 9,6 miljonit eurot granditoetusi.  

Esinejad rõhutasid sedagi, et äärmiselt oluline on tiimis omada neid liikmeid, kes keskenduks äriarendusele, et kaasatud kapital ei läheks vaid teaduse arendusse, vaid aitaks luua ettevõttele ka ärilist mõõdet ja tuua rohkem edu. 

Kasvuettevõtete koolitussari jätkub sügisel juba uute teemadega: tulemas on eksporti, kapitali ja juhtimist (tiimi motiveerimine, laiendamine) puudutavad koolitused. 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega