Lõppes eriolukorra ajal valminud patsiendi pilditoe pilootprojekt

Lõppes eriolukorra ajal valminud patsiendi pilditoe pilootprojekt

Connected Health klastri, Ida-Tallinna keskhaigla ja Dermtesti ühisarenduse tulemusena valminud patsiendi pildi edastamise tugi Pildivaatur+ läbis suvel edukalt mitmes tervishoiuasutuses piloot-etapi. Ühisarenduse pilootprojekti jooksul läbi viidud analüüs näitab, et piltide kvaliteediskoor oli 87% ning lahenduse abil saab toetada kaugvastuvõttude kvaliteeti ja patsiendi käsitluse terviklikkust.

Statistiline analüüs teiseste anonüümsete andmete põhjal näitas, et kokku anti nõusolek ja  laeti patsientide poolt üles 74 meditsiinilist fotot nahaprobleemidest või haavadest. Et hinnata saadetud piltide kvaliteeti, paluti piloodis osalenud tervishoiutöötajatel anda piltide kohta anonüümset tagasisidet eraldi vormil. Hinnanguid anti kokku 34. Analüüsi ja järelduste tegemiseks võeti aluseks 29 hinnangut; 5 tükki jäeti välja, sest need ei sisaldanud vastuseid pildi kvaliteedi, vaid muude aspektide kohta. Hinnanguid andsid nii dermatoloogid, allergoloogid, haavaõed, perearstid kui ka pereõed.

Tervishoiutöötajate poolt antud tagasiside näitab, et rakenduse abil olid pildid piisavalt valgustatud – 86% vastustest olid „jah“ (77%) või „pigem jah“ (9%). Piltide arv oli piisav: 93% vastasid „jah“ (86%) või „pigem jah“ (7%). Piltide kauguse hindamise skoor oli 84% ning teravuse skoor 81%.

Samuti hinnati pildile lisatava eelinfo vajalikkust ning selgus, et 93% puhul oli kogu lisatud info vajalik (83%) või pigem vajalik (10%) ning 83%-l juhtudest oli info piisav (72%) või pigem piisav (10%) raviotsuse toetamiseks. See tähendab, et ühisarenduse käigus valitud standardküsimused pildi juurde käiva anamneesi võtmiseks olid õigustatud.

Dermtest Pildivaatur+ arendus tehti vaid 30 päevaga, kuid oli käivitudes vaid eesti keeles. Kuu aja pärast lisati nii vene kui ka inglise keele valikud. Nii on piltide edastamine mugavam ka neile, kelle emakeel ei ole eesti keel. Pilootprojekti kogemuse põhjal tehti samuti täiendusi patsientidele suunatud pildistamise juhistele, et tagada piltide kvaliteet, piisav hulk ning asjakohasus.

Pilditugi võimaldab patsiendil kodustes tingimustes, sõltumata nutiseadmest või arvutist, saata pildid nahaprobleemist, haavast või muust pindmisest probleemist, välja arvatud neevused, tervishoiutöötajale. Pildivaatur+ pildituge saab kasutada nii kaugvastuvõtu toena kui ka lihtsalt enne kontaktvastuvõttu, et tagada parem ettevalmistus ning hiljem ülevaatlikkus – kontaktvastuvõtul saab sama tarkvara abil lisada täiendavaid fotosid patsiendi profiilile ning vajadusel konsulteerida kolleegiga – lihtsaks on tehtud kogu meditsiiniliste fotode käsitluse teekond. Pilootprojekti ajal loodi Ida-Tallinna keskhaiglas ka liidestus eHealth tarkvaraga. See tähendab, et kokku liidestub Dermtesti Pildivaatur nüüd viie erineva meditsiinitarkvaraga. Pilditoe ja Pildivaaturi funktsionaalsuste kasutamist jätkavad nii Ida-Tallinna keskhaigla kui ka teised pilootprojektis osalenud kliinikud ja perearstikeskused.

Neid haiguskonditsioone on palju, kus patsiendilt visuaalse info saamine ja hindamine on väga oluline, sh kirurgia, silmahaigused, reumatoloogia. Järgmisena hakkab Dermtest analüüsima võimalust, kuidas operatsioonijärgsete haavade paranemist kontaktvisiidi vabalt hinnata.

Connected Health klaster ühendab tervisevaldkonna huvigrupid terviklikku ökosüsteemi. Klastri tegevus loob väärtust nii terviseteenuste osutajatele, tervisetehnoloogia ettevõtetele kui ka teistele valdkonnaga seotud huvigruppidele. Klastri abil toimuvad siseriiklikud koostööprojektid ja eksporditakse tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega