Tehnopol kutsub üles Ukraina sündmuste kohta tõest infot tarbima ja omapoolset panust andma

Kindlasti ei vaja praegune olukord Ukrainas enamikule tutvustamist. Anname Tehnopoli kanalid Ukraina abistamise info käsutusse ja aitame orienteeruda info ülekülluses. Koondasime kokku peamised organisatsioonid ja vajadused, millesse panustada. Samuti toonitame, kui oluline on praeguses olukorras allikakriitilisus. 

Kuidas toetada Ukrainat ja ukrainlasi?

Peamine info on koondatud veebilehele ukrainaheaks.ee, mis on ellu kutsutud juba 2014. aastal kolme MTÜ poolt. Nendeks MTÜ-deks on MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus. Just nende ettevõtete kontonumbrid ja mugavad annetustelefonid sellelt leheküljelt ka leiab. Ukraina Heaks lehekülje loonud MTÜ-de Facebooki leheküljelt leiab ka muud operatiivset informatsiooni, kuidas abiks olla.

Samuti hoiab aidata soovijaid informatsiooniga kursis Eesti Punane Rist, mille kodulehelt ka erinevaid aitamisvõimalusi leiab. Lisaks on ERR omalt poolt välja toonud toetavaid organisatsioone, need leiab siit.

Välismaa organisatsioonidest on usaldusväärne näiteks United Help Ukraine, mis on fokusseerinud oma tegevuse põgenikele, meditsiinitarvikutele ja toiduabi pakkumisele. Nende Facebooki uusima infoga leiad siit. 

Kuidas hinnata informatsiooni õigsust?

Kõige lihtsam on ajakirjanduslike allikatena usaldada Eesti juhtivaid väljaandeid (ERR, Eesti Ekspress, Eesti Päevaleht, Delfi, Postimees, Õhtuleht, Äripäev). Terviklikumaid ülevaateid annab ka Eesti Televisioon, mis on kavasse võtnud mitmeid erisaateid, et soovijaid veel operatiivsemalt informeerida. Sotsiaalmeedia puhul tuleb täna, veel enam kui varem, pidurit tõmmata ja väga kriitiliselt loetusse ja nähtusse suhtuda. 

Tartu Ülikooli sotsiaalteadlase, sotsiaalmeedia uurija ja lektori Maria Murumaa-Mengeli eestvedamisel on kokku kogutud ka peamised soovitused* infoväljas käitumise kohta:

  • Raporteeri vaenulikku/rumalat valeinfot ja blokeeri allikas
  • Võimenda ja toeta usaldusväärseid hääli
  • Valeinfo kritiseerimisel lisa kuvatõmmis, mitte link
  • Jaga originaalpostitusi, mitte ära kopeeri/duubelda sisu – nii jääb kiire ligipääs algallikale
  • Ära trolli. Väldi internetis suheldes ka sarkasmi.
  • Ära lase netitrollidel end kaasa haarata ega reaktsiooni välja nuruda
  • Õpi, kuidas fotode ja videote tausta ning päritolu kontrollida (alusta näiteks Google pildiotsingust)
  • Jälgi ja usalda eksperte, professionaalseid ajakirjanikke
  • Ära jaga infot, mis võib päris lahingutes osalevad inimesed ohtu seada
  • Tee infomäsus pause! 
  • Toeta ja väärtusta vaba ajakirjandust
  • Arenda iseenda meedia- ja infopädevust
  • Ole andestav ning jaga oma teadmisi, tihti ei levitata valeinfot meelega
  • Seni intervetis vaikiv enamus peab ennast päevalehtede kommentaarides näitama – kirjuta viisakalt ja tsiviliseeritult kommentaare, ära vasta trollidele

*Punktid koondasid kokku Maria Murumaa-Mengel, Diana Poudel, Piret Rospu, Pille Runnel, Simmo Saar ja Tuuli Velling.

Välismaiste kanalite lugemisel peab tihti olema veel ettevaatlikum, sest näiliselt usaldusväärsete väljaannete taustajõud võivad olla vähemal või rohkemal määral kallutatud. Siit leiad nimekirja võimalikest Ukraina kanalitest, mille sisu usaldada: propastop.org 

Samuti võib kaitseliidu vabatahtlike poolt veetud Propastop leheküljelt leida peamised valeinfo narratiivid, et neid kiiremini ära tunda.

Ära unusta ka lastele nende jaoks asjakohast infot jagada! Nad tunnevad väga hästi ärevust ja hirmu enda ümber. Mis neid täiskasvanutest ehk eristab, on väga elav kujutlusvõime, mis täiskasvanu selgitava sõnata täiesti kosmilistesse kaugustesse lennata võib. Lastepsühhiaatri Anne Kleinbergi soovitused lastega rääkimiseks leiad siit.

Vaimse tervise hoidmise huvides paneme aga südamele, et informatsioonist peab ka pause võtma. Veel parem, kui oled enda jaoks paika pannud kindlad ajavahemikud päevas, et usaldusväärseid kanaleid kaudu informatsiooni hankida ja vahepealsel ajal üldse näiteks väljaannete tõuketeated välja lülitada. 

Täiendus 8.märtsi seisuga: Eestisse jõudnutele kogutakse abi

Tänaseks päevaks on Eestisse jõudnud juba arvestatav hulk sõjapagulasi. Suuremas osas on tegu naiste, laste ja vanuritega. Kui et enamik nendest inimestest on siia jõudnud minimaalse pagasiga, siis kogutakse nende tarbeks uusi ja puhtaid riideid, hügieenitarbeid ja käsimüügiravimeid.

Kuna sellistel aegadel aitab olukorra selgusele ja võimalikult edukalt abi osutamisele kaasa minimaalne isetegevus, siis jagame informatsiooni selle kohta, kuhu meie lähedal abi viia.

Mustamäe Linnaosa Valitsus (E. Vilde tee 118) on teinud oma Facebooki lehel üleskutse, milles on välja toodud pikk nimekiri asjadest, mida nad abipakkujatelt ootavad. Mustamäe Linnaosavalitsus kogub asjad kokku ja toimetab need koordineeritult pagulaste vastuvõtukeskusesse.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega