Tervisekogukonna kärajad: luubi alla võetakse kaugteenused

Tervisekogukonna kärajad: luubi alla võetakse kaugteenused

Teisipäeval, 8. septembril kogunevad teadus- ja ärilinnakusse Tehnopol kõik tervishoiuga seotud osapoolte esindajad. Seekord arutatakse, kuidas läheb kaugteenuste kasutuselevõtt.

„Kuigi keerulised ajad on näidanud kaugteenuste olulisust, on endiselt lahendamata mitmed võtmeteemad ning vastamist ootavad olulised küsimused: kes teenuste eest maksab, kes ja kuidas peaks terviseandmetele ligi pääsema või mis rolli peaks riik teenuse arendamisel võtma. Nendele olulistele küsimustele leiame kärajatel üheskoos vastused,“ selgitas Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitava Connected Health klastri juht Piret Hirv tänavust teemavalikut.

Teemat on kutsutud avama Kalle Killar sotsiaalministeeriumist. Dr Ivo Saarma räägib kaugteenuste kogemusest eriarstiabis. Kitty Kubo toob välja, mida tervisekassa teeb, et kaugteenused Eesti tervisesüsteemi jõuaksid. Sotsiaalministeeriumi digitaalvõimekuse arendamise juht Anneli Laansoo tutvustab riigi pikaajalisemaid plaane digitervise arendamisel. Riigi Infosüsteemide Ameti tootejuht Sander Randorg tutvustab volituste teenuse arendamise hetkeseisu ja tööplaane.

Maarja-Liis Elland Tallinna Tehnikaülikoolist räägib kaugvastuvõtu mõju hindamise vajadusest ning selgitab, mida täpsemalt hinnata ja kuidas hindamisprotsess võiks toimuda.

Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Demoala

Dermtest, Marelle Maiste ja Priit Kruus  
Dermtest pakub kõikidele arstidele ja õdedele digitööriistu meditsiiniliste fotode mugavaks käsitlemiseks. Erinevaid meditsiinilisi fotosid on lihtne ja kiire teha, võrrelda, välja otsida, haiguslooga siduda, turvaliselt säilitada ja kolleegiga jagada. Dermtest Pildivaatur on liidestatud 5 Eesti meditsiinitarkvaraga, suurendab ajaefektiivsust ja lihtsustab dokumenteerimist – seda nii väikestes kui suurtes raviasutustes, samuti hooldekodudes ja koduvisiitidel. 
 
MinuDoc, Tauno Siitam
MinuDoc on digilahendus, mis pakub Teie töötajatele võimalust jõuda arstile ning vaimse tervise nõustajani samal päeval mugavalt äpist ja veebist. Meid usaldavad Eesti juhtivad ettevõtted, kelle jaoks on töötajate tervis ning kiire ligipääs tervisenõule oluline – nende seas Elisa, Bolt, Tele2, Kaubamaja jpt. Oleme teostanud juba üle 6000 sessiooni ning meie kliendid on hinnanud pakutava teenuse taset kõrgeimalt (NPS 4.98 / 5st). Meie eelised on mugavus, kiirus, suur suhtluskeelte valik ja soodsus. Koos meie kindlustuspartneritega pakume ka soodsat ravikindlustuse võimalust.  

CureAssist, Saurabh Satija 
CureAssist on tehisintellekti abil töötav haigla. Olenemata inimese asukohast, võimaldab platvorm tehisintellekti abil hinnata patsiendi tervislikku seisundit – videokonsultatsioonid arstiga, ligipääs nii laborile, apteegile kui ka ennetava hoolduse teenusele. 

HeBA, Kadri Tirs 
HeBA tervisejuhtimise platvorm teeb innovatsiooni töötervishoius. Pakume mõõdetavaid ja võrreldavaid tulemusi kaasaegse tarkvaralahenduse abil, et aidata tööandjal töötajate tervisesse tehtavad investeeringud ja tervise jälgimise sihipäraseks muuta ja seeläbi kasvatada ettevõtte majanduslikku edukust. Meie eesmärgiks on saavutada koostöös tööandja ja töötajaga kvaliteetne töökeskkond, kus töötajad on terved ja motiveeritud. 
  
Isikustatud perearsti nõuandeliin 1220, Kärt Kukk
1220 perearsti nõuandetelefon töötab 2005.aastast. Alates 01.01.2020 osutatakse ka isikustatud nõustamise teenust – nõuandetelefoni arstil on inimese loal võimalik näha helistaja terviseandmeid, et seeläbi täpsemaid soovitusi anda. Nõu saab erinevate tervisemurede kohta nii anonüümselt kui isikustatult. Pärast eriolukorra lõppu võttis perearsti nõuandetelefon nädalavahetuseti ning riiklikel pühadel ajavahemikul 8-17 üle koroonatestile suunamise, lisaks pikendavad perearstid sel ajal ka hädavajalikke retsepte. Nii saab vähendada EMO koormus ja (kergelt) haigestunud inimene ei pea EMO osakonnas pikki tunde vastuvõttu ootama. Demoalal saab näha isikustatud teenuse protsessi. Kõne alguses tutvustatakse helistajale, kuhu helistati ning seejärel pakutakse võimalused: anonüümseks konsultatsiooniks saab valida üks ja isikustatud konsultatsiooniks valida kaks. 
 

Cognuse kõneravi, Kadri Siibak ja Andres Mellik  

Cognuse kõneravi tutvustab enda kolme tehnoloogilist lahendust:

  • kõneravi.ee – koostöös logopeedidega loodud interaktiivne harjutuskeskkond kõnehäirete (sh kogeluse) leevendamiseks lastele ja täiskasvanutele/ afaasiapatsientidele. Digitaalne tööriist logopeedile kõneravi mitmekesistamiseks on tänaseks kasutusel juba ligi 300 lasteaias, koolis ja tervishoiuasutuses üle Eesti. Lisatud ka insuldipatsiendi teekonna projekti.
  • CoNurse – mobiilsete ja kompaktsete tegevusjuhiste rakendus, mille eesmärgiks on vähendada ravi varieeruvust ning suurendada patsientide turvalisust – samuti sobib uute töötajate väljaõppeks ning tervishoiutöötajate laiapõhjalisemaks toetamiseks
  • Hopsti.ee – sotsiaalse tagapinnaga teenusepakkujate ja abivajajate kokkuviimise platvorm, võimestab mitteformaalseid hooldajad ehk hooldatava lähedasi tööturul püsima ning võimestab neid kogukonnas vajalike teenuste pakkumises kaasa lööma.

Viveohealth, Merilin Varsamaa ja Ester Eomois 
Viveo on tervisetehnoloogia eestvedaja nii globaalsel kui kohalikul turul. Tegutseme Balti riikides, peatselt ka Soomes ning pakume telemeditsiini platvormi kasutamist arstidele ja patsientidele Indias, Mehhikos ja Lõuna-Ameerikas. Arstid ja patsiendid suhtlevad turvaliselt audio-, videokõne või chati teel. Viveo platvormi abil saab väljastada digiretsepte, saatekirju uuringutele, analüüsidele ja eriarsti vastuvõtule. Tänu Viveo lahendusele saavad nii patsiendid kui ka arstid hoida kokku väärtuslikku aega tagades kiire arstiabi ja hoides ära nakatumine.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega